Vystroj 1802-1804

 

1802-1804

V tomto období neprobíhal žádný konflikt mezi Ruským impériem a jeho nepřáteli. V době míru trávili vojáci zimu v kasárnách. Od brzkého jara do pozdního podzimu se vojáci soustředili na pravidelném cvičení v tzv. letních táborech, kde probíhalo cvičení nových rekrutů, prováděly se cviky na úrovni rot a batalionů. Zde vyobrazený voják má na sobě kompletní pochodovou uniformu se všemi věcmi, které si s sebou odnáší pro letní pobyt. Oblečen je do standartního fraku tmavě zelené barvy, typického pro ruskou pěchotu 18. a 19. stol. Na nohou má přes slavnostní soukenné kalhoty nasazené kalhoty převlekové z neběleného lnu, které vojáci často při pochodech oblékali. Na nohou má holínky z černěné usně. Pokrývkou hlavy pro tyto roky je dvourohý klobouk s vysokými poli, s vlněnou štětkou značící příslušnost k danému praporu. Výstroj dále tvoří černá kožená brašna na náboje s mosazným znakem, zobrazujícím imperátorského orla. Bělený opasek se závěsníkem na tesák. Zápěstní uzel omotaný kolem tesáku určuje příslušnost k praporu i k rotě. Osobní věci voják nosí v torně z teletiny nošené přes pravé rameno, na kterou se vázala polní lahev. Dále je patrný kabát nošený v tomto případě v bandalíru přes levé rameno. Nepředpisová, ale do značné míry rozšířenou výstrojní součástka je plátěná/kožená mošna, na drobné jídlo, a osobní věci, které voják chtěl mít stále u sebe.  Voják je vyzbrojen standartní puškou ruské výroby vz. 1796

Uniforma se skládala s:

 • Sako
 • pantalony
 • holiny
 • nákrčník
 • táborová čepice
 • granátnická čepice
 • kabát
 • polodlouhý ovčí kožíšek
 • tesák s portepé
 • opasek
 • puška s bodákem, řemenem a obalem na ocílku a obalem na zámek
 • patrontaška s řemenem
 • ranec
 • polní láhev.

                     Výstroj 1805-1807

 

Období, které předcházelo bitvě u Slavkova, provázela řada výstrojních změn. Oproti minulým letům se mění pokrývka hlavy a zavádí se postupně dva typy válcovitých čák, potažených černým suknem. Ozdoby tvoří černo-oranžová rozeta dle barev vládnoucího domu Romanovců, a dvojce ozdob, které určují příslušnost k danému pluku a praporu. Další změnou je nahrazení koženého tele válcovitým rancem nošeným přes pravé rameno. Vyzbrojen je puškou z britských dodávek tzv. Brown Bess s tulejovým bodákem.

 

 

Vystroj 1808-1811

 

Během těchto let se nacházel Apšeronský pluk v dnešním Rumunsku, kde probíhala válka s Tureckým sultanátem. V důsledku neoblíbenosti některých výstrojních součástek se zavádí nové modely. Náš voják představuje typického veterána z válek třetí koalice, kde se smíchaly donášené starší typy uniforem, ale již voják obdržel nové řemení. Zásadní změnou je zrušení opasku a zavedení koženého závěsníku pro nošení tesáku a pochvy bodáku. Nosné zavazadlo se změnilo z méně pohodlné válcové torny na prostornější kožený batoh, kterému byl v roce 1809 přidán spojovací kožený řemínek přes prsa. Původní válcovité čáko dostalo kožené výztuhy, dýnko a štítek.  Pochodové boty se snížili nad kotníky, zimní kalhoty dostaly našité kožené kamaše a zavedl se nový typ letních kalhot s kamašemi.

 

 

 

 

 

 Výstroj 1811-1814

 

V roce 1811 přišel rozkaz, o sjednocení ústroje. Vojáci dostali nové typy uniforem. Pro pěchotu s červeným límcem a manžetami, nárameníky nově nesly číslo, které bylo pluku přiděleno. Dále obdrželi nové ozdoby na čáko. Pro mušketýry byl vybrán mosazný granát s jedním plamenem, barevné ozdoby byly nově vyráběné z dřeva potaženého suknem, určujícím barvu roty. Dále přibyly pletené šňůry, pro pěchotu v bílé barvě. V období pochodu vojáci oblékali potahy z voskovaného plátna, jak přes čáka, tak přes patrontašky. I v letních pochodech vojáci často nosili soukenné kabáty a převlekové kalhoty zastrčené do nízkých bot. Voják je dále vyzbrojen novým typem křesadlové zbraně ruské výroby vz.1808.