Tovs-Klať-Pli (střelba)
Sled povelů určených ke střelbě je určen k tomu, že bylo potřeba přesně načasovat hromadnou salvu z nepřesných pušek. Vzhledem k tomu, že jako nejučenější forma boje se ukázala hromadná a soustředěná palba bylo nutné aby jak zaměření tak výstřel podléhali jednotnému velení. V tomto se napoleonské války liší od soudobého střeleckého působení.
Výchozí poloha: Voják stojí s puškou tak, že levou spuštěnou rukou drží mušketu za spodní část pažby. Mušketa se lehce dotýká levého ramena. Podélná osa muškety je co nejkolmější vzhledem k zemi
I. Povel: "Tovs" (natáhnout)
- Doba: pravou rukou uchopíme mušketu za krček pažby a pootáčíme mušketu kolem podélné osy doprava. Tak aby byl zámek vytočen od těla.
- Doba: Levá ruka pouští pažbu. Pravá přesouvá pušku před střed těla a levá ruka uchopí pušku tak že se její malíček dotýká desky zbraně. Palec levé ruky je vztyčený podél řemenu zbraně. Zbrań je zvednuta tak aby zámek byl ve výši očí.
- Doba: Zbraň začneme pootáčet kolem podélné osy směrem doprava a zároveň ji spouštět pře středem těla do doby než se zámek zbraně ocitne na úrovni břicha. Pravá ruka už nejde spustit níže. Pravá noha se vytáčí špičkou doprava a mírně zakročuje paty se dotýkají a chodidla svírají úhel 90 stupňů. Levým palcem natáhneme kohout do druhé polohy.
II. Povel: "Klať" (natáhnout kohout)
- Doba: Co nejkratší cestou založíme pažbu do pravého ramene. Hlaveň je v rovině určené pravým krajníkem. Stejně jako náměr hlavně. Zároveň lehce vytočíme levý bok do směru palby.
II. Povel: "Pli" (pal)
- Doba: Ukazováček pravé ruky zmáčkne spoušť
- Doba: Co nejkratší cestou se puška přesune k pravému boku( zaujmout polohu "Zarjádu tovs")