V právoju růku (zbraň do pravé ruky)

Mušketa se se sice nosila převážně na levém rameni, ale při dlouhých pochodech bylo potřeba ulevit unaveným rukám. Proto se velelo "v právoju růku" puška se přemístila do pravé ruky do polohy v níž nosili pušku podůstojníci.

Výchozí poloha: Voják stojí s puškou tak, že levou spuštěnou  rukou drží mušketu za spodní část pažby. Mušketa se lehce dotýká  levého ramena. Podélná osa  muškety je co nejkolmější vzhledem k zemi

  1. Doba: pravou rukou uchopíme mušketu za krček pažby a pootáčíme mušketu kolem podélné osy doprava.   Tak aby byl zámek vytočen od těla.                                                        
  2. Doba: Levá ruka pouští pažbu. Pravá přesouvá pušku před střed těla a levá ruka uchopí pušku tak že se její malíček dotýká desky zbraně. Palec levé ruky je vztyčený podél řemenu zbraně. Zbrań je zvednuta tak aby zámek byl ve výši očí.
  3. Doba: Zbraň začneme pootáčet kolem podélné osy směrem doprava a zároveň ji spouštět pře středem těla do doby než se zámek zbraně ocitne na úrovni břicha. Pravá ruka už nejde spustit níže. Pravá noha se vytáčí špičkou doprava a mírně zakročuje paty se dotýkají a chodidla svírají úhel 90 stupňů.
  4. Doba: Zbraň se přesune na pravou stranu zámek je ve výši očí 
  5. Pravá ruka obemkne zámek tak, že ukazováček a palec levé ruky vytvoří tvar písmene C. Po té  co je puška pevně držena pravou rukou se zbraň spouští podél pravé strany těla.

 

Přejít nahoru