Hlavním zavazadlem bylo teletinová batožina. Nebyla příliš velká a byla určena pro předepsané součástky výstroje. Nosila se na bílém koženém řemenu přes pravé rameno. Tuto výstrojní součástku převzalo carské rusko. Jako poslední vývojový model tohoto zavazadla rusové zavedli takzvaný „válec“ . 

Popis:

Přes pravé rameno, na mnohem užším koženém pásu, byl zavěšen batoh „teletina“obsahující osobní vybavení vojáka a náhradní oblečení,včetně položek uvedených v nových předpisech pro
pruskou pěchotu (1757), tedy: hřeben, kartáč, zrcátko,vosk na boty a knír, lešticí výbava (dřevěný leštič a kus leštěné kůže), šroubovák, náhradní manžety a háček pro připevnění kamaší. Na batohu byly připevněny tři stanové kolíky.Celá kůže je složena do obdélníkového tvaru Přední díl je připevněn ke dnu a k bokům švem a lemem, do kterého byl jako ozdoba vložen kus jednoduchého řezaného koženého popruhu. Ramenní popruh a malé popruhy na přední straně sloužící k zajištění brašny byly z bělené kůže, která byla bělená na vnější hrubé straně. Na tornistře jsou tři přezky: 1 na ramenním popruhu pro nastavení délky a 2 na přední straně pro zajištění víka. Přezky jsou vyrobeny z černěného železa nebo mohly být vyrobeny z mosazi.