Batoh(tele)

Hlavním zavazadlem bylo teletinová batožina. Nebyla příliš velká a byla určena pro předepsané součástky výstroje. Nosila se na bílém koženém řemenu přes pravé rameno.

Popis:

Přes pravé rameno, na mnohem užším koženém pásu, byl zavěšen batoh „teletina“obsahující osobní vybavení vojáka a náhradní oblečení,včetně položek uvedených v nových předpisech pro
pruskou pěchotu (1757), tedy: hřeben, kartáč, zrcátko,vosk na boty a knír, lešticí výbava (dřevěný leštič a kus leštěné kůže), šroubovák, náhradní manžety a háček pro připevnění kamaší. Na batohu byly připevněny tři stanové kolíky.Celá kůže je složena do obdélníkového tvaru Přední díl je připevněn ke dnu a k bokům švem a lemem, do kterého byl jako ozdoba vložen kus jednoduchého řezaného koženého popruhu. Ramenní popruh a malé popruhy na přední straně sloužící k zajištění brašny byly z bělené kůže, která byla bělená na vnější hrubé straně. Na tornistře jsou tři přezky: 1 na ramenním popruhu pro nastavení délky a 2 na přední straně pro zajištění víka. Přezky jsou vyrobeny z černěného železa nebo mohly být vyrobeny z mosazi.

Přejít nahoru