[vc_row][vc_column][vc_column_text]Sako uniformy tvořilo nedílnou součást výstroje vojáka. Její zelená barva se stala charakteristická pro vojáky Ruské armády po celé období napoleonských válek. Střich saka se poměrně často měnil. Dochází ke zkracování šosu a změnám barevného vyložení. Materiál byl v té době velice drahý a tak byla uniforma sešívána i z velice malých ústřižků látky. Během jednotlivých tažení trpěla látka uniformy. Proto vojáci často vypadali jako trhani. Přesto panovala snaha oděv udržovat v co nejlepším stavu.[/vc_column_text][vc_separator][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=“1/2″][vc_single_image image=“1294″ img_size=“full“][/vc_column][vc_column width=“1/2″][vc_column_text]

Popis:

dvouřadý, tmavě zelené sukno, stojatý límec, manžety s tmavě zelenými chlopněmi, červená carseyová podšívka, měděné knoflíky, dva nárameníky. Podšívka límce a nárameníků byly také z tmavě zeleného sukna. Tento mundur se i v létě i v zimě nosil zapínaný na všechny knoflíky. Límec a manžety byli inspekční barvy, nárameník byl barvy plukové.
Velikost na člověka velikostí 2 aršíny a 9 veršků byly následující:

            -Výška límce ve předu na krajích – 2 veršky, vzadu uprostřed – 2 a ½ verška; horní hrana je kratší o 2 veršky než spodní.

            -Délka kaftanu, od límce k pasu – 10 veršků, a od pasu ke konci šosů – 9 veršků.           

            -Šířka klopy – 13/4 veršku, vzdálenost prvního knoflíku a límce je ½ veršku, mezi  prvním a druhým knoflíkem atd. – 11/2 veršku, mezi knoflíkovými průřezy a krajem klopy – ½ veršku.

            -Obšívka šos na rovném kraji – 9 a 2/3 veršku, na druhém – 8 a ½ veršku, hroní   šířka má ¾veršku, šířka dole – 2 a ¾ veršku.

            -Šířka manžty – 13/4 veršku, a chlopně – 1 veršok, délka chlopně 3 a ½ veršku.

            -Délka nárameníku – 31/4 veršku, šířka u ramene – 1 veršoku, šířka u knoflíku – ¾  veršku.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

Přejít nahoru