Veveří 2018

Veveří 2018

 

Sluníčko si konečně našlo cestu i do naší středoevropské krajiny. Čas první bitevní ukázky v  roce 2018 nadešel. Ano, bitva u hradu Veveří je tu. Abychom natěsnali všechny naše stany na malé nádvoří, jež obvykle využíváme, pospíšili jsme si tento rok s výstavbou. Pod taktovkou Honzíka jsme pilně budovali naše ležení, takže i na stísněném prostoru vznikl pěkný stanový tábor. Náš kuchař roztopil ohniště a začal nás zásobovat nekonečným proudem domácích langošů. Byly otevřeny první lahve s podezřelým obsahem. A nováček Vilém se opřel do strun balalajky a školeným hlasem v doprovodu Honzíka rozjeli ruské písně. Prostě večer jako malovaný. Jenom škoda, že nás jako obvykle navštívila i bouřka o velice slušné srážkové intenzitě. Ale díky nově zavedenému kuchyňsko-jidelnímu přístřešku jsme mohli sedět v relativním suchu.

Ráno bylo nutné probudit naše mužstvo poněkud dříve a tak se mi podařilo probudit nejen naše vojíny, ale i zbytek dobového tábora. Ale co se dá dělat „vojna není kojná“ že. V osm hodin jsme vypochodovali z hradu a naše dva „zvody“ o celkové síle dvaceti pušek se pustily do náročného polního výcviku. V jedenáct hodin jsme byli tedy plně připraveni na bitevní střet. Dopolední bitva byla krátká, ale boj o most byl pěkný. Poprvé jsme v praxi vyzkoušeli pro nás nový taktický prvek zaklekávání. A musím konstatovat, že i přes prvotní skepsi se ukázal jako proveditelný. Také jsme zkusili salvu ze tří řad a opět to mělo velice pěkný efekt. Po té co most pokryly mrtvoly těch co padli jsme hrad dobili a mohli se chystat na odpolední hlavní ukázku. Ta byla bohužel mnohem horší a i když komentovaný průvodce příběhem byl velmi zajímavý a hudební doprovod dobrý, tak samotný střet postrádal z mého pohledu dynamiku na níž jsme z minulých ročníků zvyklí. Scénář nebyl naprosto přizpůsoben malému počtu protivníků, což se negativně projevilo v celkovém dost podivném statickém vyznění celé ukázky, což mi potvrdili i diváci s nimiž jsem se po ukázce bavil. Nu což třeba se to příště povede lépe.

Jinak ale byl pobyt na hradě jako každý rok parádní. Sluníčko, krásné prostředí, dobré jídlo i dobrá společnost. Pořád je ještě proč se na Veveří vracet. Takže příští rok na shledanou.

Fritz

 

 

Přejít nahoru